Plagát v interiérovom dizajne

Pridané: 07.12.2018

   Od detstva ma fascinovali plagáty. Stretával som sa s nimi všade. Propagandistické, oslavujúce prvý máj, alebo Červenú armádu, filmové a divadelné, ale aj reklamné, niekde v zelovoci, alebo v potravinách, aj výukové, trebárs u zubára, či v škole. Dodnes si pamätám plagatové heslá “So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak”, alebo “Ani zrno na zmar!”. Plagáty boli...

 

   Od detstva ma fascinovali plagáty. Stretával som sa s nimi všade. Propagandistické, oslavujúce prvý máj, alebo Červenú armádu, filmové a divadelné, ale aj reklamné, niekde v zelovoci, alebo v potravinách, aj výukové, trebárs u zubára, či v škole. Dodnes si pamätám plagatové heslá “So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak”, alebo “Ani zrno na zmar!”. Plagáty boli na zastávke autobusu, vo výlohe obchodov, na stenách bočných uličiek, v kine, ale aj v nedostupných západných časopisoch, ako napríklad Bravo. Tie boli školským obchodným artiklom a končili na stenách detských izieb. Vtedy som ešte netušil, že existujú aj iné plagáty. Staré a krásne, reklamné a pritom umelecké.


   Plagáty však nie sú len dočasnymi doplnkami detských a študentských izieb. Môžu byť zmysluplnou súčasťou moderného interiéru, prinášajúceho kontrast, farbu a exkluzivitu. Pomocou plagátov vytvoríte skvelú dekoráciu v ľubovoľnom prostredí a akonáhle do miestnosti zavesíte prvý plagát, budete v pokušení dokúpiť ďalší. Plagát úžasne kombinuje dizajn a zberateľskú vášeň. Môžete si vybrať z množstva námetov a oživiť tak každý kút vášho bytu. Aj keď si nemôžete dovoliť drahý originál, reprint na stene urobí rovnakú službu za zlomok ceny. Pripnutý na stene alebo zavesený v ráme, plagát bude vyzerať všade dobre a s trochou invencie prídete na množstvo nápadov, ktoré oživia váš interiér.

 

Plagáty v interiérovom dizajne


   Skúste zladiť tému na plagáte s každou miestnosťou, napríklad do kuchyne, alebo jedálne sa samozrejme najviac hodí tematika jedla a nápojov. Plagáty propagujúce chutný bujón, víno, ovocie, či čokoládu určite naladia vaše chuťové poháriky a vytvoria tú správnu atmosféru. Parížska kaviareň, reštaurácia, alebo belgický pivovar zafungujú rovnako.
Presuňme sa do spálne. Tematika dámskej a pánskej módy, parfémov a kozmetiky by mohla fungovať. Úspech by mohli mať aj plagáty s erotickým nádychom. Všetky tieto nápady sú vhodné aj do kúpeľne.


   Obývačka by sa mohla stať výstavným miestom, kde vaši hostia budú obdivovať plagáty zobrazujúce umenie, divadlo, výstavy a festivaly, cirkus, alebo kuzelnícke predstavenia.
Môžete zladiť pestré farby plagátov a ich rámov s farbami stien nábytku, podláh a kobercov. Vytvorte si jedinečný priestor presne podľa vášho vkusu.

 

Plagáty v interiérovom dizajne


   Výber podľa štýlu a farebných motívov je určite dobrou voľbou, ale niekto určite radšej uprednostní silnú tému, ktorá je jeho vášňou. Takže či už máte radi hudbu, šport, automobily, alebo filmy, skúste si vybrať niekoľko obrázkov s témou, ktorá ich spája dohromady. Skúste zladiť tie najskvelejšie plagáty, koniec koncov sa na ne budete každý deň pozerať.


   A ešte jedna rada na záver. Výhoda plagátov v ráme je, že ich môžete jednoducho meniť. Plagát vyberiete z rámu, zrolujete, bezpečne uložíte do plagatového tubusu a odložíte do skrine, alebo zásuvky. Časom sa k nemu môžete vrátiť a znovu ho vystaviť v plnej kráse. Do rámu vložíte nový plagát, ktorý oživí miestnosť, hodí sa lepšie k novej chladničke, sedačke, alebo ročnému obdobiu, či sviatku.

 


Autor: Vincent Monozlay (kapitola z pripravovanej knihy Bele Epoque - zlatý vek plagátu)

 

Copyright 2018
© Vincent Monozlay
All Right Reserved


Images credit: Decoist


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2015 - 2023 © Bankovky, mince, známky a plagáty, internetový obchod