Hodnotenie kvality bankoviek

Úvod Stav a kvalita bankoviek

   Hodnotenie kvality bankoviek patrí k najkontroverznejšej časti zbierania bankoviek. Malý rozdiel v hodnotení kvality môže znamenať veľký rozdiel v cene. Proces hodnotenia je subjektívny a záleží od mnohých faktorov, ako napríklad osvetlenie v miestnosti, takže aj skúsený zberateľ môže rovnakú bankovku, pri rôznych podmienkach ohodnotiť rozdielne.

 

  Často dostávam maily typu: predám starú dvadsaťkorunu z roku 1970, neviete akú má cenu? Je to ako keby som podal inzerát s textom: predám pekné auto z roku 2006. Kvalita bankovky, ovplyvňuje cenu. Inak povedané, čím zachovalejšia je bankovka, tým má vyššiu cenu na trhu. Niektorí zberatelia sa zameriavajú iba na bankovky v najvyššej kvalite, časom však zistia, že drahšie kúsky sú pre nich v perfeknej kvalite nedostupné. Treba si uvedomiť, že najvzácnejšie bankovky sa často v perfektnom stave ani nezachovali (myslím vzácne kúsky v hodnote tisícov dolárov). Sú však aj zberatelia, ktorí zbierajú všetko v najvyššej kvalite akú si môžu dovoliť a časom, keď im to peňaženka dovolí, ich postupne menia za kvalitnejšie kúsky. Je jedno akým štýlom bankovky zbierate, hlavné je, aby Vám to prinášalo radosť.

 

   Pre uľahčenie komunikácie medzi predajcami a kupujúcimi bolo nevyhnutné, aby sa systém hodnotenia štandartizoval tak veľmi, ako je to len možné. Problémom je, že v rôznych častiach sveta, sa používajú rôzne skratky pre každý stupeň hodnotenia. Pre potreby ocenenia kvality bankoviek v mojom obchode budem využívať 2 druhy hodnotenia, americký, využívaný v svetových katalógoch Pick (podľa týchto katalógov je aj číslovanie bankoviek) a vedľa neho hodnotenie požívané v Čechách a na Slovensku.

 

   Drvivá väčšina bankoviek v obchode je v perfektnom stave (UNC/N). Časté sú tiež bankovky v takmer perfektnom stave a mimoriadne pekné (AU-XF/0-1), zaraďujem ich kvôli nižšej cene, alebo ako alternatívu, pokiaľ nie je v ponuke rovnaká bankovka v perfektnom stave. To iste platí aj o bankovkách veľmi pekných a pekných (VF-F/2 - 2-3). Cenový rozdiel u drahých bankoviek v stave UNC a VF môže byť obrovský. Bankovky v stave VG (3) budem zaraďovať do ponuky iba výnimočne a v stave G (3-4)  takmer vôbec.

 

 

  • UNCIRCULATED (UNC) / PERFEKTNÁ (N):

Perfektne zachovalá bankovka, nepoužívaná. Papier je čistý a pevný, bez cudzieho zafarbenia a nevyblednutý. Rohy sú ostré a hranaté, bez ohybu. Bankovka má pôvodný, prirodzený lesk.
Poznámka:
Stále častejšie prichádzaju na trh nové vydania bankoviek s jemnými preliačeninami na hrane, alebo sú jemne zvlnené z tlačiarne. Tieto bankovky sú považované za takmer perfektné a obchodníci a zberatelia ich označujú AU, alebo UNC, prípadne AU-UNC (0-N).

 

  • ABOUT UNCIRCULATED (AU) / TAKMER PERFEKTNÁ (0):

Takmer dokonalá bankovka s menšou vadou. Môže vykazovať mierne známky manipulácie v rohoch, prípadne jemné prehnutie na hrane jednej strany. Nesmie byť pokrčená, ani jemne preložená. Papier je čistý, bez vyblednutia a s originálnym leskom. Rohy nie sú zaoblené.

 

  • EXTREMELY FINE (EF/XF) / MIMORIADNE PEKNÁ (1):

Mimoriadne pekná bankovka s malými vadami. Môže mať tri jemné prehnutia, alebo jeden silnejší. Papier je čistý, nevyblednutý, s pôvodným leskom. Rohy môžu byť jemne zaoblené, prípustné sú malé známky opotrebenia na hrane bankovky.

 

  • VERY FINE (VF) / VEĽMI PEKNÁ (2):

Veľmi pekná bankovka s väčšími vadami a opotrebením z obehu. Môže mať niekoľko ohybov, vertikálne aj horizontálne. Papier by mal byť minimálne pošpinený, s minimálnymi farebnými vadami. Okraje môžu vykazovať opotrebenie, takisto rohy bankovky.

 

  • FINE (F) / PEKNÁ (2-3):

Bankovka je značne opotrebovaná z obehu, má množstvo ohybov a prehnutí. Papier môže byť pošpinený, ale nie veľmi. Hrany môžu mať menšie poškodenia, stredný ohyb nesmie byť prederavený z dôsledku nadmerného skladania. Farby sú stále celkom pekné. Jedna, dve dierky sa považujú za normálne a zodpovedajú stavu bankovky. Celkový vzhľad je vyhovujúci.

 

  • VERY GOOD (VG) / VEĽMI DOBRÁ (3):

Veľmi opotrebovaná bankovka, ale neporušená. Rohy môžu byť opotrebené a zaokrúhlené, na bankovke sú škrabance a rôzne známky opotrebenia, farebné škvrny, v strede môže byť prederavená od prehybu bankovky, rôzne dierky, ale nesmú chýbať kusky bankovky. Celkový vzhľad je ešte stále celkom pekný.

 

  • GOOD (G) / DOBRÁ (3-4):

Mimoriadne opotrebovaná a značne poničená bankovka. Bežné poškodenia z obehu: silné preloženia a ohyby, škvrny, dierky, špina, zafarbenie, predranie v strede, poškodenia na hrane bankovky, zaoblené rohy, môžu chýbať malé kúsočky bankovky, výnimkou nie sú ani rôzne popisky perom. Celkový vzhľad je pre zberateľa už dosť neatraktívny a v zbierke sa dá akceptovať len u vzácnejších a ťažko zohnateľných bankovkách.

 

  • FAIR (FR) / OBSTOJNÁ (4) a POOR (PR) / ZLÁ (5):

S takto hodnotenými bankovkami sa nemá význam zaoberať, pretože s nimi sa v mojom obchode určite nestretnete. Bankovky totálne poničené, špinavé, s chýbajúcimi časťami a polepené, prípadne plesnivé sú vhodné akurát tak do pece. Výnimkou by musela byť mimoriadne vzácna bankovka...

  

Hargeysa (Somaliland/Somalia) - Exchange office  

 

Copyright 2015 - 2024 © Bankovky, mince, známky a plagáty, internetový obchod